Ciepła woda użytkowa
Czym jest ciepła woda użytkowa? Zalety ciepłej wody użytkowej.
Czym jest ciepła woda bez piecyka?
Ciepła woda bez piecyka to produkt, który powstaje w wyniku ogrzania zimnej wody wodociągowej ciepłem sieciowym. Wyprodukowane w elektrociepłowni ciepło trafia poprzez pajęczynę rur ciepłowniczych bezpośrednio do budynków mieszkalnych, szkół, szpitali czy centrów kultury. Tam w wydzielonym pomieszczeniu (najczęściej w piwnicy) znajduje się specjalne urządzenie-węzeł cieplny w którym to dochodzi do ogrzania ciepłem sieciowym wody wodociągowej. Następnie ciepła woda transportowana jest izolowanymi rurociągami do mieszkań użytkowników, gdzie po odkręceniu kranu, płynie ze stałą temperaturą.
Jakie są jej zalety?
Ciepła woda bez piecyka to przede wszystkim bezpieczna i wygodna alternatywa dla gazowych podgrzewaczy wody. Do jej głównych zalet należą:
BEZPIECZEŃSTWO
Podgrzewanie wody wodociągowej odbywa się poza mieszkaniami użytkowników. Dzięki temu z łazienek i kuchni można usunąć indywidualne podgrzewacze wody (piecyki gazowe), co niweluje ryzyko zatrucia, wybuchu gazu czy porażenia prądem.
WYGODA
Korzystanie z ciepłej wody bez piecyka daje możliwość mieszkańcom komfort użytkowania przez 365 dni w roku odpowiednią, stałą temperaturę wody. Zarówno ze względu na ciągłość dostaw ciepła sieciowego jak i możliwość jednoczesnego korzystania z niej przez wielu użytkowników. Użytkownicy ciepłej wody użytkowej, z uwagi na fakt, że urządzenia służące do jej podgrzania znajdują się w pomieszczeniach technicznych, a nie mieszkaniach, zyskują dodatkową przestrzeń do zagospodarowania, a konieczność dbania o urządzenia i regularne przeglądy instalacji spada na dystrybutora.
EKOLOGIA
Ciepło sieciowe, które podgrzewa wodę użytkową, jest ekologiczne. Wytwarza się je i dostarcza, stosując najnowocześniejszą technologię. Dzięki temu uzyskuje się niski wskaźnik strat energii w trakcie dostarczania ciepła i redukcję emisji do atmosfery szkodliwych związków chemicznych. Dzięki wykorzystaniu ciepła z miejskiej sieci ciepłowniczej do atmosfery emitowane jest co najmniej 20% mniej dwutlenku węgla w porównaniu do gazowego systemu podgrzewania wody.
EKONOMIA
Koszty podgrzania wody ciepłem sieciowym są porównywalne do kosztów gazu zużytego do podgrzania analogicznej ilości wody. Ale uwzględniając koszty obowiązkowych przeglądów, usług serwisowych i amortyzacji piecyka gazowego okazują się bezkonkurencyjne.
Jak wygląda budowa instalacji CWU?
Jak naprawdę wygląda instalacja ciepłej wody użytkowej ?
Metoda poprowadzenia instalacji jest uzależniona od konstrukcji budynku. Wybrany przez zarządcę budynku projektant zawsze wybiera takie rozwiązanie, które jest najbardziej korzystne z punktu widzenia technicznego oraz ekonomicznego. Istnieją dwie standardowe metody poprowadzenia instalacji w budynku- tzw. system korytarzowy oraz system kominowy.
Gdy już zapadnie decyzja o rozpoczęciu prac w Twoim budynku w miejscu gdzie znajduje się węzeł cieplny zostanie zamontowany wymiennik ciepła na cele ciepłej wody użytkowej a następnie wykfalifikowana ekipa montażowa wybuduje instalacje poziome w piwnicach. Dalsze kroki zależą już od typu systemu, który został zaprojektowany.
WAŻNE:
Wejście do mieszkań jest ostatnim etapem instalacji-dzięki czemu nie musisz się obawiać, że ciepła woda w Twoim mieszkaniu zostanie wyłączona na długi okres czasu
Wykonawca ustali z Toba z wyprzedzeniem termin w którym mogą zostać przeprowadzone prace, tak abyś mógł się przygotować.
Prace w jednym mieszkaniu z reguły nie wpływają na dostawy ciepłej wody w innych lokalach.
System korytarzowy –montaż instalacji krok po kroku:
1. Na klatkach schodowych zostaną wybudowane tzw. piony
2. Zabezpieczenie mieszkania (odcięcie zaworów gazu i wody)
3. Demontaż starego piecyka gazowego
4. Likwidacja instalacji gazowej w łazience
5. Przygotowanie trasy przebiegu nowej instalacji (wykonanie niezbędnych otworów)
6. Zamontowanie nowej instalacji c.w.u. wraz z wodomierzem na korytarzu (wraz z wykonaniem podłączenia do kuchni jeżeli istnieje taka potrzeba)
7. Połączenie nowej instalacji c.w.u. z instalacją istniejącą już w mieszkaniu
8. Uruchomienie c.w.u. w mieszkaniu
9. Prace wykończeniowe (zalepienie otworów, zaślepienie komina spalinowego)
System kominowy –montaż instalacji krok po kroku:
1. Zabezpieczenie mieszkania (odcięcie zaworów gazu i wody)
2. Demontaż starego piecyka gazowego
3. Likwidacja instalacji gazowej w łazience
4. Wykonanie otworu w ścianie wielkości ok. 20 x 30 cm – dostęp do komina spalinowego
5. Budowa instalacji pionowej w kominie spalinowym
6. Zamontowanie nowej instalacji c.w.u. w mieszkaniu wraz z wodomierzem i zaworem odcinającym (wraz z wykonaniem podłączenia do kuchni jeżeli istnieje taka potrzeba)
7. Połączenie nowej instalacji c.w.u. z instalacją istniejącą już w mieszkaniu
8. Uruchomienie c.w.u. w mieszkaniu
9. Zamurowanie otworu do komina spalinowego
10. Montaż szafki zabezpieczającej wodomierz i zawór odcinający
11. Prace wykończeniowe (m. in. zaślepienie komina spalinowego)
Zapoznaj się z naszymi materiałami informacyjnymi: www.cieplodlakrakowa.pl/media/materiały informacyjno-reklamowe
Obejrzyj film prezentujący proces wymiany instalacji :
Mity na temat ciepłej wody użytkowej
1.Mit: Ciepła woda użytkowa to ta sama, która jest w kaloryferach.
Fakt: To nie jest ta sama woda, która krąży w kaloryferach. To woda wodociągowa, z której korzystałeś dotychczas. Jest ona doprowadzana do budynku instalacją MPWiK, a następnie podgrzewana ciepłem z miejskiej sieci. Podgrzanie następuje w specjalnym urządzeniu, zwanym węzłem cieplnym, który najczęściej jest usytuowany w piwnicy budynku.
2.Mit: Po odkręceniu kranu trzeba długo czekać,zanim pojawi się ciepła woda, a to wiąże się z jej zwiększonym zużyciem.
Fakt: Tak się dzieje w przypadku korzystania z piecyków gazowych. Potrzebny jest czas na rozruch urządzenia podgrzewającego wodę. W przypadku ciepłej wody użytkowej mamy do czynienia z sytuacją, w której ciepła woda stale cyrkuluje w instalacji. Różnicę dostrzegą Ci, którym chociaż na sekundę zgasł piecyk gazowy, gdy brali prysznic. Chwilowa przerwa w ogrzewaniu wychładza wężownicę i trzeba od nowa czekać, aż woda zostanie podgrzana. W przypadku dobrze zaprojektowanej instalacji c.w.u. ciepła woda o stałej temperaturze popłynie szybciej niż z piecyka gazowego. Dodatkowym atutem jest fakt, że jednocześnie można z niej korzystać zarówno w łazience, jak i w kuchni bez zauważalnego zmniejszenia się ilości ciepłej wody.
3.Mit: Montując instalację ciepłej wody użytkowej zrujnują mi łazienkę.
Fakt: Montaż instalacji ciepłej wody użytkowej nie rujnuje łazienki. Najczęściej wskutek prac usunięciu ulegają 2-3 kafelki (zależnie od ich wielkości), które z łatwością można zamaskować. Osoba projektująca instalację ciepłej wody użytkowej wybiera najlepszą możliwą metodę poprowadzenia instalacji w budynku. Priorytetem jest jak najmniejsza ingerencja w budynek. Zachęcamy do obejrzenia filmu prezentującego proces wymiany instalacji w jednym z krakowskich budynków znajdujący się na stronie: www.cieplodlakrakowa.pl
4.Mit: Wybierając ciepłą wodę użytkową i usuwając piecyk gazowy, będę musiał zlikwidować kuchenkę gazową.
Fakt: Wybudowanie w budynku instalacji centralnej ciepłej wody użytkowej nie wiąże się z odłączeniem gazu. Jeśli mieszkańcy korzystali z kuchenki gazowej, wciąż będą mogli jej używać. Zdemontowany zostanie jedynie piecyk gazowy, podgrzewający dotychczas zimną wodę w łazience. Nie trzeba kupować nowych urządzeń do kuchni, a jedyny wydatek dotyczy tylko prac instalacyjnych. Warto wiedzieć, że producenci ciepła dofinansowują wymianę instalacji, a dostawca ciepła zapewnia wymianę węzła na dwufunkcyjny (c.o. + c.w.u.).
5.Mit: Centralna ciepła woda użytkowa jest dużo droższa niż woda podgrzewana piecykiem gazowym.
Fakt: Koszty podgrzania wody za pomocą piecyka gazowego lub ciepła sieciowego są porównywalne. Za zimną wodę, niezależnie od sposobu jej podgrzania, płacimy MPWiK. Należy pamiętać, że statystycznie gospodarstwo domowe zużywa więcej wody zimnej niż ciepłej. Według przeciętnych norm zużycie wody na jednego mieszkańca w gospodarstwie domowym wynosi od 4,2 do 5,4 m sześc. miesięcznie. Z czego należy przyjąć, że 30-50 proc. to ciepła woda użytkowa, czyli de facto płacimy statystycznie za podgrzanie zaledwi 2-3 m sześc. wody.
6.Mit: Przez dymiące kominy elektrociepłowni można się zaczadzić.
Fakt: Nie, nie mozna. Wbrew pozorom najczęściej do wypadków związanych z zatruciem czadem dochodzi w mieszkaniach podczas kąpieli, gdy wodę podgrzewamy za pomocą piecyków gazowych. W budynkach wielorodzinnych czad, czyli tlenek węgla, może pojawić się w mieszkaniach, w których ograniczono dostęp odpowiedniej ilości świeżego powietrza, niezbędnego przy spalaniu gazu, zazwyczaj poprzez wymianę okien i drzwi na szczelne. Dodatkowym czynnikiem jest również ciągle pogarszający się stan kominów spalinowych. Czad jest śmiertelnie niebezpieczny, ponieważ jest bezwonny i bezbarwny.
Zrezygnuj z piecyka gazowego
Ogrzewasz mieszkanie ciepłem sieciowym, a wodę nadal podgrzewasz za pomocą piecyka? Zrezygnuj z piecyka!
Zastępując piecyk gazowy instalacją centralnej ciepłej wody, możesz zapomnieć o:
- poszukiwaniu fachowca, który naprawi piecyk,
- zagrożeniach, jakie stwarza niewłaściwa eksploatacja urządzeń gazowych,
- corocznych przeglądach ciągów spalinowych,
- ograniczeniach związanych z jednoczesnym korzystaniem z ciepłej wody przez wielu użytkowników w jednym mieszkaniu.
Korzystasz z gazu? Musisz stale dbać o bezpieczeństwo!
Jeśli w Twoim mieszkaniu znajduje się gazowy podgrzewacz wody, musisz przestrzegać zasad jego eksploatacji. Żeby spalić 1 m3 gazu, potrzeba 9 m powietrza. W efekcie tego procesu powstaje 12 m3 spalin. Jeśli do pomieszczenia będzie napływać zbyt mała ilość powietrza, nastąpi niepełne spalanie gazu. W spalinach pojawi się trujący tlenek węgla (czad), który przy niesprawnej wentylacji wywiewnej może gromadzić się w pomieszczeniu, narażając mieszkańców na groźne życia zatrucie.
Uszczelnienie mieszkania - dużo plusów i jeden bardzo ważny minus
Jeszcze niedawno prawidłową wentylację w większości budynków korzystających z gazowych podgrzewaczy wody umożliwiały nieszczelne okna. Wymiana okien na plastikowe poprawiła termoizolację mieszkań ale zakłóciła pracę systemów wentylacji. W okresie, kiedy okna są szczelnie zamknięte, wewnątrz zaczyna brakować powietrza niezbędnego do całkowitego spalenia gazu. Brak ciągu kominowego z powodu np. zakrytych kratek wentylacyjnych w łazience powoduje, że tlenek węgla pozostaje w mieszkaniu. Efektem jest zatrucie.
Ciepła woda bez piecyka!
Piecyk gazowy można zastąpić systemem podgrzewanie wody ciepłem sieciowym. Odbywa się on nie w łazience ale w odrębnym pomieszczeniu znajdującym się poza mieszkaniami użytkowników. Z łazienek i kuchni znikają podgrzewacze gazowe i zagrożenie zatruciem czy wybuchem. W końcu bez obaw można korzystać z przyjemności, jaką daje kąpiel.
Pozytywne opinie na temat likwidacji piecyków wśród mieszkańców
W 2016 roku agencja badawcza BST przeprowadziła badanie satysfakcji mieszkańców budynków wielorodzinnych, którzy zastąpili ogrzewanie gazowe ciepłem sieciowym. Aż 97 proc. użytkowników jest zadowolonych z wody podgrzewanej ciepłem sieciowym.
Na pytanie: Czy zmiana systemu pozyskiwania ciepłej wody na centralną ciepłą wodę spełniła Pana(i) oczekiwania 87% osób odpowiedziało twierdząco i podtrzymałoby decyzję o wymianie instalacji, gdyby stanęli przed powtórnym wyborem!