Zrezygnuj z piecyka gazowego
Ogrzewasz mieszkanie ciepłem sieciowym, a wodę nadal podgrzewasz za pomocą piecyka? Zrezygnuj z piecyka!
Zastępując piecyk gazowy instalacją centralnej ciepłej wody, możesz zapomnieć o:
- poszukiwaniu fachowca, który naprawi piecyk,
- zagrożeniach, jakie stwarza niewłaściwa eksploatacja urządzeń gazowych,
- corocznych przeglądach ciągów spalinowych,
- ograniczeniach związanych z jednoczesnym korzystaniem z ciepłej wody przez wielu użytkowników w jednym mieszkaniu.
Korzystasz z gazu? Musisz stale dbać o bezpieczeństwo!
Jeśli w Twoim mieszkaniu znajduje się gazowy podgrzewacz wody, musisz przestrzegać zasad jego eksploatacji. Żeby spalić 1 m3 gazu, potrzeba 9 m powietrza. W efekcie tego procesu powstaje 12 m3 spalin. Jeśli do pomieszczenia będzie napływać zbyt mała ilość powietrza, nastąpi niepełne spalanie gazu. W spalinach pojawi się trujący tlenek węgla (czad), który przy niesprawnej wentylacji wywiewnej może gromadzić się w pomieszczeniu, narażając mieszkańców na groźne życia zatrucie.
Uszczelnienie mieszkania - dużo plusów i jeden bardzo ważny minus
Jeszcze niedawno prawidłową wentylację w większości budynków korzystających z gazowych podgrzewaczy wody umożliwiały nieszczelne okna. Wymiana okien na plastikowe poprawiła termoizolację mieszkań ale zakłóciła pracę systemów wentylacji. W okresie, kiedy okna są szczelnie zamknięte, wewnątrz zaczyna brakować powietrza niezbędnego do całkowitego spalenia gazu. Brak ciągu kominowego z powodu np. zakrytych kratek wentylacyjnych w łazience powoduje, że tlenek węgla pozostaje w mieszkaniu. Efektem jest zatrucie.
Ciepła woda bez piecyka!
Piecyk gazowy można zastąpić systemem podgrzewanie wody ciepłem sieciowym. Odbywa się on nie w łazience ale w odrębnym pomieszczeniu znajdującym się poza mieszkaniami użytkowników. Z łazienek i kuchni znikają podgrzewacze gazowe i zagrożenie zatruciem czy wybuchem. W końcu bez obaw można korzystać z przyjemności, jaką daje kąpiel.
Pozytywne opinie na temat likwidacji piecyków wśród mieszkańców
W 2016 roku agencja badawcza BST przeprowadziła badanie satysfakcji mieszkańców budynków wielorodzinnych, którzy zastąpili ogrzewanie gazowe ciepłem sieciowym. Aż 97 proc. użytkowników jest zadowolonych z wody podgrzewanej ciepłem sieciowym.
Na pytanie: Czy zmiana systemu pozyskiwania ciepłej wody na centralną ciepłą wodę spełniła Pana(i) oczekiwania 87% osób odpowiedziało twierdząco i podtrzymałoby decyzję o wymianie instalacji, gdyby stanęli przed powtórnym wyborem!