Program "Ograniczania Niskiej Emisji"
Opis programu
Celem Programu Ograniczania Niskiej Emisji jest systemowe ograniczenie emisji substancji szkodliwych do atmosfery, poprzez kompleksową likwidację istniejących, nieefektywnych źródeł ciepła i zastępowaniu ich przyłączami do miejskiej sieci ciepłowniczej.
Oferta
Inwestorzy, zastępujący lokalne źródła niskiej emisji, przyłączeniem do miejskiej sieci ciepłowniczej, mogą otrzymać wsparcie finansowe od producentów ciepła sieciowego, pomoc rzeczową od dystrybutora ciepła i dotacje z Urzędu Miasta Krakowa.
Jeśli w budynkach zlokalizowanych w obszarze zasilania z miejskiej sieci ciepłowniczej, które zostały zgłoszone do udziału w programie ograniczenia niskiej emisji dla Krakowa, likwidowane są paleniska węglowe, a inwestor zamierza korzystać z ciepła sieciowego to:
- MPEC S.A. w Krakowie na własny koszt wykonuje dokumentację techniczną przyłącza i węzła cieplnego, a następnie podłącza budynek do miejskiej sieci ciepłowniczej, poprzez budowę przyłącza i węzła cieplnego.
- Wytwórca ciepła CEZ Skawina S.A. udzieli inwestorowi wsparcia finansowego w wysokości do:
Inwestor zakwalifikowany do udziału w Gminnym Programie „Ograniczenia Niskiej Emisji” może liczyć na dotacje wypłacane przez Urząd Miasta Krakowa (dotyczy zadań inwestycyjnych zakwalifikowanych do otrzymania dotacji w ramach konkursu organizowanego przez Wydział Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta Krakowa).
Powody, dla których warto przystąpić do programu
Likwidacja każdego źródła niskiej emisji przyczynia się do poprawy jakości powietrza w mieście. Szczególnie eliminacja pieców i kotłowni węglowych w rejonie ich największej koncentracji a więc w obszarach gęstej zabudowy śródmiejskiej, przynosi wymierne korzyści w zakresie ochrony środowiska, wpływa na poprawę jakości życia i zdrowia mieszkańców, a także podnosi atrakcyjność turystyczną obszaru.
Przystępując do Programu inwestor osiąga:
- Efekt rzeczowy w postaci zastąpienia źródła węglowego, często wyeksploatowanego, wymagającego ciągłych nakładów finansowych i nieustannej obsługi, bezobsługowym węzłem cieplnym, do którego ciepło dociera z sieci miejskiej;
- Efekt energetyczny w postaci zastosowania urządzeń o zdecydowanie wyższej sprawności energetycznej, a więc zużywających mniejszą ilość paliw pierwotnych do osiągnięcia takie samego celu;
- Efekt ekonomiczny w postaci ograniczenia kosztów obsługi i serwisowania urządzeń;
- Bezpieczeństwo – nie musi obawiać się zagrożenia pożarem czy zatruciem tlenkiem węgla;
- Komfort – nie musi obsługiwać urządzeń grzewczych, nosić węgla i dbać o jego zapas na okres zimowy;
- Dostęp do nowoczesnego i wysokosprawnego urządzenia przygotowującego ciepłą wodę użytkową dla celów sanitarnych.