Właściciele marki "Ciepło dla Krakowa"
PGE Energia Ciepła S.A.
Elektrociepłownia w Krakowie (PGE Energia Ciepła Oddział nr 1 w Krakowie) jest największym producentem ciepła i energii elektrycznej dla miasta. Wytwarza ponad 70% ciepła dostarczanego mieszkańcom Krakowa.
Oddział aktywnie podejmuje i realizuje cele w obszarze zrównoważonego rozwoju. Jest sygnatariuszem umowy z Miastem Kraków. W ramach umowy realizowane są wspólne projekty, które mają na celu wspieranie Miasta i Gminy Kraków w działaniach w zakresie: bezpieczeństwa energetycznego, ochrony środowiska, promocji, edukacji, rozwoju innowacyjnej gospodarki oraz aktywizacji mieszkańców. Oddział nr 1 współpracuje z Miastem oraz dystrybutorem ciepła także w zakresie opracowywania prognoz i rozwoju rynku ciepła sieciowego. Współpraca ta umożliwia odpowiednie zaplanowanie oraz realizację inwestycji i remontów na terenie elektrociepłowni. Pracownicy Oddziału nr 1 współtworzą lokalne programy takie jak: „Ciepła woda bez piecyka” czy „Ciepło przez cały rok”; edukują mieszkańców, urzędników i przedsiębiorców. Opracowują audyty energetyczne i umożliwiają przedsiębiorcom pozyskanie białych certyfikatów.
W ramach projektu PGE Energia Ciepła „Energetyczna Kariera”, Oddział nr 1 współpracuje z krakowskim szkołami: Zespołem Szkół Energetycznych oraz Zespołem Szkół Chemicznych.
PGE Energia Ciepła podejmuje również szereg innych działań z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu, wspierając potrzebujących oraz promując kulturę i sport młodzieżowy. Krakowska elektrociepłownia była wielokrotnie nagradzana tytułem Mecenasa Kultury i Filantropa Miasta Krakowa.
Dyrektorem Oddziału nr 1 w Krakowie jest Mariusz Michałek.
CEZ Skawina S.A.
CEZ Skawina S.A. jest jedną z największych firm przemysłowych w Skawinie i jedną z większych w regionie. Spółka zasila w ciepło Miasto Skawina oraz południowo – zachodnią część Krakowa. Udział ciepła z elektrowni w krakowskim rynku ciepła sieciowego sięga 25%. Dostawy ciepła do systemu ciepłowniczego Miasta Krakowa rozpoczęły się w latach 80-tych, kiedy to CEZ Skawina przestała być typową elektrownią kondensacyjną. W wyniku zrealizowanych inwestycji rozpoczęto produkcję ciepła w procesie skojarzonym, co przyczyniło się do oszczędności paliw oraz znacznie obniżyło emisję szkodliwych substancji do atmosfery. W trosce o środowisko naturalne przeprowadzono szereg dalszych inwestycji proekologicznych. Największą z nich była budowa instalacji odsiarczania spalin, której realizacja pozwoliła na zwiększenie skuteczności redukcji emisji dwutlenku siarki do 92%. W celu ograniczenia emisji pyłów wykonano modernizacją elektrofiltrów. Po jej zakończeniu skuteczność wychwytywania pyłów lotnych wzrosła do 99,9%.
Poza produkcją energii elektrycznej i ciepła, elektrownia jest dostawcą pary technologicznej, wody pitnej oraz wody przemysłowej dla skawińskich przedsiębiorstw.
CEZ Skawina we współpracy z Miejskim Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej S.A. w Krakowie wspiera inwestorów w procesie przyłączania do miejskiej sieci ciepłowniczej, zarówno w zakresie ciepła na potrzeby ogrzewania, jak i na potrzeby przygotowania ciepłej wody użytkowej. Spółka wspiera inwestorów swoją wiedzą oraz oferuje pomoc w procesie przygotowania inwestycji.
Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A.
MPEC S.A. w Krakowie zaliczane jest do najlepszych Przedsiębiorstw Energetyki Cieplnej w Polsce. Spółka swoją pozycję osiągnęła dzięki prowadzonej od początku lat 90-tych modernizacji systemu ciepłowniczego. Działania te polegają na wymianie wyeksploatowanych rurociągów na nowe, preizolowane, likwidacji kotłowni i pieców węglowych oraz zastąpieniu nieefektywnych węzłów hydroelewatorowych, nowoczesnymi węzłami wymiennikowymi, wyposażonymi w automatykę pogodową. Ponieważ są to bardzo kosztowne przedsięwzięcia, Spółka oprócz zaangażowania własnych środków finansowych, skutecznie pozyskuje bezzwrotne dofinansowania, w tym również środki pochodzące z budżetu Unii Europejskiej. To właśnie MPEC S.A. w latach 2006-2010 zrealizował projekt p.n. "System ciepłowniczy miasta Krakowa", który był pierwszym, i jak dotychczas, największym przedsięwzięciem w Polsce, z dziedziny przesyłu ciepła, współfinansowanym z Funduszu Spójności. Całkowity koszt projektu oszacowano na 75,5 mln euro, a 72% tych środków, czyli 54,4 mln euro stanowiło dofinansowanie ze środków unijnych. Dzięki zrealizowanym przez MPEC S.A. przedsięwzięciom miejski system ciepłowniczy charakteryzuje się dużą efektywnością pracy, o czym świadczą w szczególności niskie straty energii na przesyle i niska awaryjność.
Obecnie, Spółka pokrywa 65% zapotrzebowania na ciepło na terenie miasta Krakowa i Skawiny dostarczając energię cieplną do budynków mieszkalnych, zakładów przemysłowych, instytucji i obiektów użyteczności publicznej. Energia wykorzystywana jest nie tylko do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej, ale również klimatyzacji, wentylacji i specyficznych potrzeb technologicznych, jak np. podgrzewanie płyt boisk piłkarskich.