Ciepło sieciowe
Co to jest Ciepło sieciowe?
Ciepło sieciowe to gorąca woda lub para wodna, produkowana głównie na potrzeby centralnego ogrzewania oraz ciepłej wody bez piecyka Jest wytwarzana w elektrociepłowni lub ciepłowni i przekazywana do sieci ciepłowniczej skąd trafia do węzłów cieplnych w naszych domach. Następnie specjalnych wymiennikach węzła cieplnego, ciepło z wody krążącej w sieci jest przekazywane do ogrzania obiegu wody w instalacji C.O., oraz podgrzewa zimną wodę z wodociągów miejskich. W taki sposób dzięki energii cieplnej ciepła sieciowego możemy na co dzień korzystać z ciepłych kaloryferów oraz ciepłej wody użytkowej w łazienkach i kuchni.
Ciepło sieciowe to także jeden z niewielu produktów, z których codziennie korzystają miliony odbiorców w całej Polsce. W przeciwieństwie do energii elektrycznej czy gazu ziemnego ciepło sieciowe jest produktem lokalnym, tzn jest wytwarzane i wykorzystywane zazwyczaj w tej samej miejscowości. Spotykamy je w naszych domach, zakładach pracy, urzędach, centrach handlowych, budynkach użyteczności publicznej, obiektach sportowych i w wielu innych miejscach. Ciepło sieciowe czeka na nas w kaloryferach, w kranach, w urządzeniach klimatyzacyjnych a nawet na murawie boisk sportowych.
Ciepło sieciowe to najprostszy, najbezpieczniejszy i najbardziej ekologiczny sposób ogrzewania pomieszczeń, oferujący użytkownikom liczne przewagi nad alternatywnymi źródłami ogrzewania. W przypadku nowych inwestycji stanowi atut podnoszący wartość nieruchomości i jedno z kryteriów wyboru mieszkania. Pozwala zapewnić komfort życia i pracy niezależnie od warunków atmosferycznych, pory dnia i roku. Dzięki ciepłu sieciowemu możesz mieć pewność, że wracając do domu z pracy, czy wstając rano zastaniesz w mieszkaniu stałą ustaloną przez ciebie temperaturę, bez konieczności używania kosztownych, czasami niebezpiecznych i czasochłonnych metod i urządzeń.
Zalety ciepła sieciowego
Bezpieczeństwo
Ciepło sieciowe to gwarancja bezpieczeństwa. Źródło ogrzewania znajduje się poza mieszkaniem, co całkowicie eliminuje zagrożenie zatrucia się tlenkiem węgla. Można bez obaw relaksować się kąpielą, a nie zastanawiać się czy w łazience towarzyszy nam „czad”.
Komfort
Ciepło sieciowe to najwygodniejszy sposób ogrzewania mieszkania i wody. Zarządca nieruchomości decyduje o terminie rozpoczęcia i zakończenia dostawy ciepła zgodnie z potrzebami lokatorów. Aby mieć ciepłą wodę wystarczy tylko odkręcić kran. I to co najważniejsze - nie zaprzątamy sobie głowy serwisem ani przeglądami urządzeń (piecyka, podgrzewacza itp.), których po prostu nie ma.
Ekologia
Ciepło sieciowe jest ekologiczne. Wytwarza się je i dostarcza stosując najnowocześniejszą technologię.Dzięki temu uzyskuje się niski wskaźnik strat energii w trakcie dostarczania ciepła i redukcję emisji do atmosfery szkodliwych związków chemicznych.
Cena
Ogrzewanie mieszkań i podgrzewanie wody ciepłem sieciowym, to jedno z najtańszych rozwiązań oferowanych na rynku. Ceny ciepła z sieci miejskiej są konkurencyjne i charakteryzują się dużą stabilnością. Każda zmiana cen musi być uzasadniona, a następnie jest zatwierdzana przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Dodatkowo, posiadając ogrzewanie sieciowe nasze koszty eksploatacji mieszkania są niższe, ponieważ nie musimy płacić za serwis czy wymianę urządzeń grzewczych.
Niezawodność
Zbudowaliśmy jeden z najnowocześniejszych miejskich systemów ogrzewania. Potwierdzeniem jest bardzo niska awaryjność oraz możliwość dostaw ciepła z niezależnych źródeł, poprzez spięcia pierścieniowe, do budynków zlokalizowanych w różnych częściach Krakowa. Praca systemu ciepłowniczego jest ciągle monitorowana i w przypadku jakichkolwiek jej zakłóceń pracownicy pogotowia technicznego są w pełnej gotowości, każdego dnia przez 24 godziny na dobę.