SM Zwierzyniecka z ciepłą wodą bez piecyków
10 kolejnych budynków, 402 mieszkania, 741 mieszkańców bez indywidualnych piecyków gazowych. To efekt umowy kompleksowej pomiędzy Spółdzielnią Mieszkaniową Zwierzyniecka, krakowskim MPEC oraz CEZ Skawina, zawartej 12 lipca 2016 roku. W jej wyniku w ciągu dwóch najbliższych lat wszystkie budynki spółdzielni dołączą do liczby niemal 20 000 mieszkań w Krakowie, których mieszkańcy korzystają z bezpiecznego systemu podgrzewania wody użytkowej ciepłem sieciowym w miejsce zlikwidowanego gazu w łazienkach.
Program ciepłej wody użytkowej, dzięki któremu w Krakowie zostało już zlikwidowanych blisko 20 000 piecyków, cieszy się rosnącym zainteresowaniem spółdzielni mieszkaniowych. W ramach porozumienia spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mają możliwość skorzystania z dofinansowania oferowanego przez producentów i dystrybutora energii cieplnej. Rozwój programu wskazuje, że coraz więcej spółdzielni i wspólnot przekonuje się do zmiany systemu podgrzewania wody. SM Zwierzyniecka jest czwartą spółdzielnią, która przystąpiła w bieżącym roku do programu a prace modernizacyjne prowadzone są równoległe jeszcze w 11 krakowskich spółdzielniach.
Program to przykład doskonałej współpracy między dystrybutorem ciepła, jakim jest MPEC, a wytwórcami – CEZ Skawina i krakowskiej elektrociepłowni, wspólnie działającymi na rzecz rozwoju ciepłownictwa. Służy on nie tylko poprawie bezpieczeństwa i komfortu mieszkańców, ale również podnosi standard mieszkania.
Ogromne znaczenie dla tak szybkiego rozwoju programu ma silne poparcie inwestycji przez wyczulonych na niebezpieczeństwo użytkowania gazu mieszkańców, szczególnie w starych budynkach. Awaria piecyka, brak zapłonu, huk przy włączaniu to codzienne efekty uboczne użytkowania piecyków. W konsekwencji jakiejkolwiek awarii mieszkańcy dzwonią do spółdzielni, czekają na fachowca i mogą mówić o szczęściu, jeśli koszt nie przekroczy kilkudziesięciu złotych. A przecież można uniknąć tych problemów zastępując indywidualny podgrzewacz, wodą ogrzewaną ciepłem sieciowym.
Do najważniejszych atutów ciepłej wody bez piecyka należy bezpieczeństwo użytkowników. Usługa eliminuje zagrożenia wynikające z niedrożności przewodów spalinowych, nieszczelności instalacji gazowych i niesprawności samych piecyków. Dzięki zastosowaniu tego rozwiązania nie ma też źródła emisji trujących spalin, w tym szczególnie niebezpiecznego tlenku węgla, co nie jest obojętne dla naszego zdrowia. Na komfort składa się łatwość obsługi, ponieważ otrzymuje się gotowy do użycia produkt w postaci ciepłej wody wprost do łazienki i kuchni. Nie występuje również konieczność dbania o konserwację, regulację i ewentualne naprawy, bowiem wszelkie prace przejmuje dostawca energii cieplnej. Niezawodność usługi jest skutkiem rozwoju infrastruktury ciepłowniczej Krakowa i Skawiny oraz posiadania nowoczesnego systemu dystrybucji ciepła. Miejska sieć dzięki zastosowaniu tzw. układu pierścieniowego pozwala na nieprzerwaną dostawę ciepła do odbiorców przez cały rok.
Realizacja Programu ciepłej wody użytkowej rozpoczęła się w 2004 r. i skierowana jest przede wszystkim do mieszkańców budynków wybudowanych kilkadziesiąt lat temu, którzy korzystają z często przestarzałych i stanowiących zagrożenie piecyków gazowych. Program zakłada współpracę między Miejskim Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej S.A. w Krakowie, CEZ Skawina S.A., EDF Polska S.A. oddział nr 1 w Krakowie a podmiotami zainteresowanymi zmianą systemu podgrzewania wody.
więcej informacji na stronie www.cieplawodabezpiecyka.pl